10 Gnomes article


10 Gnomes project just got an article in polish newspaper Gazeta Wyborcza.

Warning: polish language below.

10 gdańskich gnomów

Przemysław Gulda

“10 Gnomes” to dostępna w internecie gra flashowa przygotowana przez gdańskiego rysownika komiksów i grafika Mateusza Skutnika.

Gdańsk jest pełen gnomów. Kryją się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach: wśród stoczniowych dźwigów, na dachach, w budynkach Politechniki, a nawet w czołgu na alei Zwycięstwa. Aby je znaleźć, wystarczy zagrać w grę Mateusza Skutnika.

Najnowszy projekt tego twórcy, znanego przede wszystkim jako rysownik komiksowy, to gra komputerowa. Zasady są proste: na kolejnych planszach trzeba znaleźć 10 tytułowych gnomów ukrywających się w różnych zakamarkach. Małe stworki są złośliwe i potrafią się chować. Zwykle trzeba się uważnie przyjrzeć, żeby dostrzec czubek czapki czy koniec buta, z różnych zakamarków. Gra przygotowana została w popularnej technice flash, dzięki czemu nie trzeba jej instalować na swoim komputerze. Można w nią grać w internecie, otwierając w jakiejkolwiek przeglądarce stronę z grą. Składa się ona z 12 części – Skutnik pracował nad nią przez cały 2008 r., dokładając co miesiąc kolejną planszę.

Gra toczy się w całości w Gdańsku. Kolejne lokacje to nic innego jak panoramiczne zdjęcia różnych, czasem bardzo charakterystycznych, czasem nieznanych miejsc w mieście. W listopadowej odsłonie gry gnomów szuka się więc na przedprożach ul. Mariackiej, w majowej – wśród stoczniowych dźwigów, nie zabrakło oczywiście plaży i parku w Oliwie. Niektóre lokacje zaskakują – np. ta z września, gdy gnomów szuka się w zakamarkach budynku wydziału chemii Politechniki Gdańskiej, który dzięki temu odsłania swe niezbyt znane piękno. Uzupełnieniem niektórych odcinków gry są pliki wideo, pokazujące miejsca użyte jako lokacje do kolejnych części gry.

Sterowanie jest proste – wystarczy uważnie obserwować przesuwające się obrazy i klikać myszką, żeby je przybliżać lub oddalać. Gra wymaga jednak cierpliwości – gnomy potrafią ukrywać się skutecznie i znalezienie wszystkich 10 na danej planszy zająć może sporo czasu. Pod każdą częścią gry można zostawić swój komentarz – ich ilość świadczy o tym, że praca Skutnika jest popularna w Polsce i za granicą. Gracze zachwycają się pięknem poszczególnych miejsc, fotografiami, zdradzają, gdzie mieli największe trudności w odnalezieniu gnomów.

Mateusz Skutnik to absolwent wydziału architektury Politechniki Gdańskiej, grafik komputerowy i rysownik. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca komiksowy. Kilka lat temu wiele pozytywnych recenzji zdobyła, wydawana przez najważniejszą krajową oficynę komiksową Egmont, seria albumów z cyklu “Rewolucje”, potem Skutnik skupił się przede wszystkim na przygotowywaniu kolejnych odcinków historii o Blakim – tajemniczej postaci w czarnym płaszczu, która w kolejnych odcinkach nabiera coraz wyraźniej cech samego autora. Najbardziej znany był album z udziałem tego bohatera, w którym wykorzystane zostały scenariusze oparte na filozoficznych pismach Leszka Kołakowskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto