Slice of Sea review on Gaming Professors


Slice of Sea – mořská řasa na cestě domů.

Logická adventura s názvem Slice of Sea je zajímavým počinem od vývojáře Mateusze Skutnika. Slice of Sea je hra ručně kreslená na papír, v naprosto unikátním stylu. Společně s mořskou řasou budete prozkoumávat pustý svět, sbírat předměty, řešit hádanky, a hlavně se budete snažit najít cestu domů.

Dobrodružství mořské řasy.

Slice of Sea je jednou z těch her, ve kterých naleznete spoustu předmětů a některé z nich jsou skryté přímo před vašima očima. Je tedy potřeba dávat velký pozor v každé oblasti. Tento aspekt hry vám nejspíše bude silně připomínat hru Samorost. Je zábavný a klade velký důraz na malé detaily v daných oblastech.
Slice of Sea je trošku osamělejší dobrodružství. Není tu mnoho NPC, se kterými by se dalo komunikovat. A tak vaším nejlepším společníkem v této hře bude vaše tichá mořská řasa, která zoufale hledá cestu domů. Bohužel zde nenaleznete ani příliš mnoho vyprávění, což je trochu škoda, protože svět kolem vás je tajemný a působivý a jistě by mu nějaké pěkné vyprávění slušelo. Ze hry Slice of Sea jsem ale měla pocit, že je v ní jakési podtextové vyprávění o životním prostředí.

Hádanky.

Hádanky v Slice of Sea jsou poměrně přímočaré. Najdeme tu sekvenční hádanky, ale i hádanky, které se dají vyřešit jen pomocí vodítek z prostředí. V tomto dvou- až tříhodinovém dobrodružství je tak akorát hádanek, aby to hráče neunudilo a zároveň aby hra zůstala stále poutavá. Hra se hodně opírá o průzkum prostředí, a tak hádanky občas nebývají příliš obtížné. Najdou se zde však i hádanky, které jsou pro hráče doslova výzvou. Některé z hádanek dokonce zahrnují do svého řešení různá zařízení a struktury, které jsou neznámé, skoro až mimozemské. Což od hráče vyžaduje trochu více myšlení. Občas také musí hráč některé hádanky řešit i v několika oblastech naráz, aby došel ke kýženému cíli.

Něco jako Metroidvania.

Slice of Sea vás bude posílat zpět na místa, která jste už prošli. Avšak nyní jsou v těchto oblastech nově přístupné doposud zamčené lokace díky nově získanému předmětu. Hra dost spoléhá na to, že hráč si bude pamatovat všechny místa, kam se musí vrátit. Upřímně přiznávám, že po hodině hraní už jsem nevěděla, ani kde některá místa leží a jak se k nim dostat. Nepomohly mi ani teleportovací body, které sice šetří čas díky rychlému cestování mezi oblastmi, ale ke konci je jich tolik, že v nich začíná být chaos. Doporučuji si dělat poznámky, kde ještě co zbývá, ať nemusíte zbytečně běhat čtyřicet minut kvůli nalezení konkrétního místa.

Herní mapa.

Herní mapa Slice of Sea se povětšinou skládá z polí, jež směřují doprava nebo doleva. Občas se sice stane, že hráč může jít také nahoru a poté do stran, nebo také vstoupit do různých budov, jeskyní, vlaků a podobně. Toto vše vytváří rozvětvené cesty, ve kterých je velice snadné se ztratit. Dá se tak říci, že navigace mezi oblastmi není úplně nejlepší. Určitě by jí pomohlo lepší označení.

Moře detailů.

Slice of Sea si zakládá na velkém množství drobných detailů, které najdete na každém poli, kterým vaše mořská řasa projde. Od zrezivělých konstrukcí, vyřezávaných pilířů až po propracované město, vlaky a různé mechanické stroje. Je vidět, že autor svému dílu věnoval opravdu hodně lásky, neboť se to odráží na každém kousku obrazu, jejž namaloval. Společně s mořskou řasou projdete pouštním prostředím, uměle vytvořenými prostory a vše je spojeno do něčeho velmi estetického a zároveň je tu cítit i hluboká atmosféra.

Hudba.

Atmosféru ve hře Slice of Sea dokresluje i hudba. Melodické klavíry s ambientní ozvěnou a temné syntezátory pomáhají dotvořit tento tajemný svět. Tato kombinace melodie tak propůjčuje vašemu průzkumu místa ponurý nádech. Tuto skvělou hudbu vytvořili Thumpmonks. Určitě mnoho hráčů zaujme i ústřední píseň hry Slice of Sea, již napsala a nazpívala Cat Jahnke. Tato píseň nese název Let me go home.

8.5/10

[source]